K zamyšlení

Žena musí…

Ženy to mají těžké. Neustále je nám odevšud vnucováno, jaké máme být. Už od malinka “ budeš jako maminka“, „musíš studovat, abys jednou měla hodně peněz“ „udělej se sebou něco, nebo si nikoho nenajdeš“. Já tohle naštěstí moc doma nezažívala, ale přesto i mě neminuly problémy se sebevědomím, které jsem řešila ještě rok zpátky. Nikdy jsem se necítila moc hezká. To víte, mám krásný ségry a taky si, z nějakýho důvodu, vždycky vybírám krásný kamarádky. Říkala jsem si, že se teda musím snažit být aspoň chytrá, když už nic. Dlouho jsem z toho byla špatná, všude jsem si připadala hnusná, tlustá a moc tmavá a moc cizí pizizubka. Došlo mi ale, že je to špatně. Podle mého bychom se neměly nechat ovlivnit tím, co nám televize, média a společnost vštěpují jako krásu. Krása je rozmanitá. A obecně bychom se měly vykašlat na stereotypy. Není to je o tom, že správná „žena“ má mít dlouhé vlasy, velká prsa, útlý pas. Má skvěle vařit, být dokonalá milenka, snažit se ve škole, ale do 30ti mít děti, ale hlavně je jednou fakt musí mít, jinak bububu. Správná evropská žena chodí odhalená, ale ne moc, protože pak si za to může sama, když jí chlap znásilní. Správná žena je pracovitá, její hlavní cíl je najít si chlapa a mít děti.

Sama už stereotypy okolo krásy zas tak neřeším, protože prostě velký ramena nezmenším a do výšky se nevytáhnu, co mě momentálně štve, jsou stereotypy okolo toho, jak by měla správná žena žít a fungovat. Často na mě lidi divně koukaj, když řeknu, že u nás doma vaří Kája. Nebo když řeknu, že nikdy nechci být domácí panička a taky bohužel ne,  nejsem ten typ, co vstane v 6 ráno a kmitá okolo domácnosti. Neříkám, že to je špatně, ale podle mě není jen jedna cesta, jak je to dobře. Měly bychom se postavit za to, co jsme. Pokud to neuděláme a budeme se snažit žít pouze podle přání společnosti a mužů, budeme nešťastné. Možná to bude těžší, ale věřím, že se najdou lidi, kteří nás budou mít rády takové, jaké jsme. Tlusté, hubené, tmavé, světlé, vysoké, malé, hlavou v oblacích nebo nohama při zemi. Každá varianta je fajn. Nejvíc nesnáším, když mi někdo řekne „chovej se jako normální člověk“, co je to normální ? Jasně, měli bychom se k sobě a k ostatním chovat, co nejlépe to jde. Ale jestli mám mít děti ve 20 nebo ve 40, jít na vysokou nebo ne, to je jen můj život.

A co je tedy krása? Nechtěla bych být vykradačka, a tak Vám sem hodím video své kamarádky Sukhjit z Austrálie, která je momentálně v soutěži Australia´s Got Talent a řekne Vám to.

„Beauty is standing up to those bullies in the schoolyard.
Beauty is loving stretch marks, love handles, cellulite.
Beauty is in the perfection and the “imperfections”.
Beauty is fighting cancer, anorexia, suicide.
Beauty doesn’t judge. It doesn’t hide.
It’s in the layers of a Sikh’s turban. The folds of a Muslim’s hijab.
Beauty is brave.
Educated.
Free.
Like the ink on your arms may be
Your way to be you,
The strands waving on my body are my beauty,
My truth.“

Sukhjit sama je Sikh, to znamená, že se nikdy neoholila ani si neostříhala vlasy. Pro spoustu lidí jsou v Austrálii pořád cizinci, ačkoli tam Sikhové žijí již přes 150 let. Spoustě lidí tedy připadá divná. Bohužel, i u nás se spousta žen cítí nepatřičně a nemusí si vysloveně neholit nohy. Cítíme tendence, že se musíme nějakým způsobem oblékat a chovat. Svět takhle ale přichází o jedinečnost každé z nás. Chtěly byste holky snad, aby každý muž byl stejný? Svět by byl nudný a jednotvárný. Podpořme to, kým jsme. Bůh nebo matka příroda Vás takovéhle udělali, a sice můžeme zhubnout, jít na plastiku, ale v základu to jsme pořád my měly bychom za to být vděčné.

12669695_10205687681526951_310234955840351559_n

V neposlední řadě bych chtěla říct chlapům – opravdový holky nevypadaj jako z Playboye a nejsou Stepfordský paničky. Jsou to jen lidi, s nedokonalostmi. A ženy potřebují, abyste se za ně postavili – přeci jen, jste silnější, když nějakou budete chtít znásilnit nebo zmlátit, nejspíš se Vám to povede, když budete na nějakou chtít lít kyselinu, tak taky. Ale opravdoví muži tohle nemají zapotřebí. Nepotřebují se povyšovat nad ženami, ponižovat je a něco si vynucovat. Opravdoví muž se za ženu postaví, pomáhá jí naplňovat svoje sny a být sama sebou. Ona pak může udělat to samé pro Vás. Kromě nevštěpování stereotypů ženám je proto stejně důležitý naučit mladý kluky, jak by se k nim měli chovat. Vím, že spousta lidí není věřících, ale zaujala mne myšlenka – Bůh stvořil ženu z Adamova žebra, ne z hlavy, aby byla výš, ne z paty, aby po ni mohl muž šlapat, ale ze žebra, aby byla blízko jeho srdci a byli si rovni.

Každá jsme krásná. Nebojme se být tím, kým jsme! <3

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.