Vyberte stránku

Je mezi druhou a třetí ráno. A já stojím venku, okolo mě nikdo není, jen já a hvězdná obloha. Jako by okolní svět neexistoval. Jen já, ticho, hvězdy a nekonečno.

24204469670_22435fdeab_o

Hvězdná obloha a nekonečný oceán jsou dvě věci, na který se můžu dívat hodiny a nikdy mě neomrzí. Člověk si při pohledu na ně uvědomuje, jak jsou jeho problémy malicherné. Že jeho život je jen vteřina v porovnání se stářím galaxií, jejich hvězd a planet.

On malička jsem  byla vesmírem  fascinována, asi proto, že můj strejda a taťka mi o něm hodně povídali. Když jiný děti běhaly venku, tak já četla encyklopedii a věděla, kolik světlelných let to kam trvá. Asi jsem byla divný dítě, no. Pořád je to naše rodinná srdcovka. Rande v planetáriu nebo v noci pod hvězdami je to nejkrásnější, co se může stát.

pouzijte-tlacitko-sdiletmaxresdefault

Kromě fascinace nad krásou, vědomím nekonečna a naší malicherností mě nutí přemýšlet nad tím, jaký je život zázrak. Zatím jsme neobjevili život nikde jinde, než na Zemi. Jediná planeta Sluneční soustavy s ideálníma podmínkama. A i tak to neni jednoduchý. Žijeme na zemský kůře, která je v porovnání s průměrem planety tenká jako skořápka vajíčka a pod ní je žhavá láva. Neni to zázrak? Všude okolo nás je neznámo, pod námi, nad námi.

Při poslechu Chrise Hadfielda, kosmonauta, který byl 3x na Mezinárodní vesmírný stanici, si taky představuju, jaký to musí být dívat se na Zemi tam ze shora. A že je to domov nás všech. Tam nahoře nejsou vidět žádný hranice. Jen ten náš modrý zázrak. Ten, co si tak ničíme. Ten, pro nejž jsme jenom krátká etapa. Místo toho, aby jsme si užívali to privilegium. To, že v celým vesmíru jsme nějakou zvláštní náhodou dostali výsadu žít. A v celým tom komplikovaným systému jeho fungování se to může každou minutou změnit. Ne, my se zabíjíme kvůli penězům. Hamižnosti. Nějakým námi smyšleným blbostem, kterým přikládáme důležitost, jako je národnost, rasa, náboženství.

images

Teď budu znít jak nějaký esoterický blázen, ale podle mě tohle všechno neni důležitý. Buďme hrdí na to, odkud jsme, jaký máme tradice atd, ale nezapomínejme, že jsme všichni lidé, pozemšťané. Skoro stejní. A dostali jsme výsadu tady chvilku být a objevovat tuhle krásnou planetu. Obdivovat třpyt minulosti z hvězd. Plavat v nekonečnym zdroji života.

Takže občas běžte v noci ven, koukněte na hvězdy a buďte vděční. Možná jsme jediní v celým vesmíru, komu bylo tohle naděleno.

P.S. Všechny fotky z NASA na https://www.nasa.gov/ <3