Vyberte stránku

Nevím, jak vy, ale po všech těch vánočních zmatcích, kterým jsem se snažila (ne)úspěšně vyhnout, si nyní ten nudný, mrazivý leden opravdu užívám. jeden z důvodů je to, že mě teď popadlo zdokonalovací období, ať už se zdokonalování týká mě samotné, vztahů okolo nebo domova. A ač nejsem úplně příznivce Vánoc, jakožto davového šílenství, nemluvě o těch tunách dárků, co lidi nakupují hlavně aby něco dali, ty letošní Vánoce, spolu s prosincovými narozeninami, mi přinesly pár vychytávek pro domácnost, ze kterých mám opravdu velkou radost, protože splňují moje „ekologicko-ekonomické“ ideály, ale zároveň nejsem úplně lesní žena. A tak bych Vám je ráda představila!

O spoustě z nich jste určitě z nich jste určitě už slyšeli, možná je i máte doma. Zároveň jsem si vědoma, že možná existují i ekologičtější varianty. Nikdo učený z nebe nespadl a já si ráda nechám poradit. Většinou totiž vy, co mě čtete, jste podobná krevní skupina. Nicméně i kdyby Vám jen jedna jediná věc připadala zajímavá, budu moc ráda. Tak jdeme na to 🙂

Soda Stream

Když se nad sebou zamyslím, dochází mi, jak by Coca Cola opravdu měla být hrdá na svojí reklamu se Santou a vánočním kamionem koly. Protože Vánoce bez koly? To ne!!

A obecně, jestli je něco, co mám opravdu ráda a chci často než jakoukoli sladkost, tak je to přesně tahle černá tekutina. No jo, ale Greenpeace loni udělalo výzkum a zrovna dvě společnosti, co tuhle černou tekutinu vyrábí – Coca Cola a Pepsi, jsou spolu s Nestlé největšími znečišťovateli světových vod. Kola ani není nijak zdravá, co si budeme povídat, ale každý má nějakou svou neřest. Jak tedy mít kolu a nemít plast? Soda Stream!

Tuhle věcičku už popravdě znám déle. Tak čtyři až pět let zpátky jsme vždycky na airsoftových srazech pili „shalom drink“, Soda stream je totiž izraelský vynález. V té době mi to ale možná připadalo jako něco snobského nebo nevím…. Nicméně ona je to naopak i úspora! Jasně, přístroj stojí kolem dvou tisíc v závislosti na verzi, co si koupíte. Sirupy pak okolo 130 korun za příchuť. Ale! Já myslím, že jsme přes prosinec spolu s návštěvami vypili takových 30 litrů jakékoli limonády, ne-li více. Už jen tímto se blížíme k tisícovce. Zároveň mám kolu nebo tonik (atd. atd.) hned, když chci. A podle mě chutná stejně! Hlavně už jsme domů skoro dva měsíce nekoupili jedinou PETku! Jasně, soda stream lahev je plastová, za tři roky ji bude potřeba vyměnit, ale jedna láhev za tři roky, plus pár sirupů. To je, myslím, velká redukce plastů, bez omezení se v tom, co mám ráda.

Ecoegg

U plastů chvilku zůstaneme …… Další vychytávka, co jsem, tentokrát ne dostala, ale pořídila si, je Ecoegg.

Na instagramu (youtube,blogu) sleduji Signe z useless.dk. Signe se zabývá slowfashion a modním průmyslem jako takovým. V jednom článku proto psala, jak se o oblečení starat, aby vydrželo co nejdéle a nemuseli jsme si kupovat nové hned další sezonu. A v tomhle článku jsem svoje „vajco“ objevila! je možný, že i obyčejné prášky neničí oblečení, asi záleží na kvalitě. Nevím, peru v průměru jednou týdně, nejsem odborník. Co ale vím je, že spousta, ne-li všechny značky kosmetiky, syntetického oblečení, barev a také čistících prostředků obsahují mikroplasty. Ty se už dnes nacházejí úplně všude – v půdě, ve vodě ve vzduchu. Myslím tedy, že i my jsme jich již ve svém jídle a pití spoustu zkonzumovali. Tohle vajíčko bylo ale jednou anglickou firmou vymyšleno jako náhrada klasických prášků, které tyto plasty obsahují. Je vyrobeno z pevné gumy a jeho náplň je z minerálů, mimo jiné z turmalínu. Chemickou reakci kterou prádlo čistí vám popisovat nebudu, to si můžete snadno najít. Ale opravdu čistí! A věřím, že to není falešná zpráva, protože by už na podvod určitě někdo přišel. Jasně, bez chemické parfemace Vám oblečení nebude na sto honů vonět jako letní louka, ale myslím, že priorita je jinde a to mít oblečení čisté. Varianta, co mám pak dokonce díky éterickým olejům voní jako svěží bavlna, při bližším přičichnutí. Oblečení opravdu vyčistí, akorát maminy co rádi precizně hubí veškeré domnělé potvory v látkách, možná nebudou mít radost, protože kvůli gumě, ze které je vyrobeno, s ním lze prát pouze do 60 stupňů včetně. Kolegyně z práce však říkaly, že na takto vysoké teploty perou jen opravdu výjimečně. Takže dobrý, i mámy schvalují! Uff…

Processed with VSCO with fr4 preset
Processed with VSCO with fr4 preset

Pro mě nejlepší je, že nemusím nic odměřovat, zkoumat, vážit, prostě vajco hodím do bubnu, zapnu pračku a jedu. pak jen vyndám, postavím ať uschne a hotovo. A investice? Stojí 480, což je možná pro někoho moc za prací prostředek, ale má vydržet až 210 praní a pak se jen dokoupí náplň za 300 a dalších x měsíců ( v našem případě i let, řekla bych tak 3-4, když rok má 52 týdnů, ale někdy těch praček asi je víc než jedna). Ségra tedá říká, že prý podle nějaké fora není úplně „toxicfree“, ale já tomu za a) nevěřím, za b) nějaká chemie podle mě není úplně špatná a za c) tihle „přírodní lidi“ jsou vždycky strašně rychlí s tím, hodit něco do kategorie „toxické“. Až na to udělá nějaká instituce výzkum a řekne něco jiného, dobře. Ale že jedna paní povídala… Já zatím tedy u vajíčka nenašla žádné vady, a strašně mě baví na něj jenom koukat. Je to taková moje roztomilá pomůcka….

Greatest candle

Chtěla bych Vám ještě napsat o dalších přípravcích na praní, brčkové alternativě, co jsme s partou z gymplu dostaly k Vánocům, ale myslím, že byste to už takhle najednou všichni vypustili. Takže bude pokračování.

Poslední věc, o které se Vám ale dnes zmíním je, jak už název napovídá, vonná svíčka. Ale ne jentak ledajaká, ale ta nejlepší. To na mě tak jednou na facebooku eshopu Econea vyskočila reklama na tuhle svíčku, a zaujalo mě, že tato značka sbírá po restauracích v Portugalsku použitý olej a svíčky z nějak vyrábí. sama furt řeším, co dělat s olejem po vaření, ale svíčky by mě nenapadly :)). Navíc jsou ve skle, takže po plastu ani stopa, parafín jakbysmet. Jediné, co není z Portugalska, je éterický olej, ten je z Francie. Pochopitelně nikdo něčekal, že bych si vybrala jinou barvu, než černou. Stejně tak žádný citron ani jahodu byste u mě nenašli, ale fík! No neni to skvělý? Kolik znáte fíkových svíček? Ta tak krásně voní…. Kdo by napadlo, že to původně byl zbytek z fritovaných hranolek.

econea.cz

Musím říci, že mě v současnoti naše domácnost strašně baví. Spousta lidí a firem je vynálezavých a život, který nezatěžuje prostředí, ale zároveň ani naše kreditky prostě není utopie. Taky myslím, že můžu mít všechno „elegantní“ i v minimalistickém, troufla bych si říct i skandinávském „stylu“, jestli se to tak dá nazvat 😀 a pořád eko. Jestli můžu zmínit obchod, jak určitě Econea a zároveň Folly mají spoustu přírodního, šetrného zboží, takže jestli už musíte utrácet, zkuste to tam :). Příště Vám napíšu o dalších přípravcích, co jsem tam objevila, ale možná se rozepíšu i o tom, jak na některé úklidy stačí ocet a jedlá soda nebo jak se mi líbí, že firmy už nyní sází na papírové obaly. Nemusíte tedy vůbec v ničem slevovat a stejně žít zodpovědně.