Vyberte stránku
KH1_9243_small

Zimní Praha

Připadalo Vám někdy, že když si něco opravdu přejete, že se to časem splní? Nebo když se něčeho opravdu bojíte, že se to k sobě jako natruc přivoláte? Neexistuje na to zatím tolik ověřených experimentů, ale je to tak. Poprvé jsem o tom četla u Coelha, že pokud si něco moc přejeme, vesmír se spojí, aby nám přání splnil. Teď jsem se o tom trošičku víc dočetla v několika příručkách.

KH1_9208_small

Šťastná i v mrazu

Psychologové v tom nevidí takové mystično, jako jsem viděla já. Existuje na to termín – Sebenaplňující předpověď. Negativní má jméno Golemův efekt nebo negativní proroctví, pozitivní Pygmalion efekt. Jedná se o to, že když si něco přejeme/bojíme se toho, začneme se nevědomky chovat tak, že se daná skutečnost opravdu stane. A ten podnět nemusí přijít jen od nás samých, ale i od okolí, ze školy, od přátel nebo rodičů.

Budu tady psát hlavně o tý negativní části, protože nám ubližuje a je dobrý si ji uvědomit. Nejběžnějším příkladem negativního proroctví je,  když si student před zkouškou myslí, že ji nedá a nakonec tomu tak doopravdy je, protože místo toho, aby se soustředil na učení, tak se soustředí na svůj fail. Stejný to je, když si holky myslí, že jsou ošklivý. Když si to budou neustále říkat a přesvědčovat o tom ostatní, nakonec k nim všichni opravdu budou přistupovat tak, jako by ošklivý opravdu byly. Zajímavý byly pokusy s potkánkama. Studenti je měli naučit chodit bludištěm. Bylo jim řečeno, že půlka jsou hloupí potkani a půlka chytří, přitom byli všichni úplně stejní. No a hádejte, kteří se tím bludištěm naučili chodit dřív? Ti „chytří“!

KH1_9293_small

Julča je pochopitelně ten „chytrý“ potkan

Proč to ale píšu? Poslední dobou pořád slyším, jak někdo na něco nemá. Jak si nikdy nenajde práci, nikdy nezhubne, že ho nikdo nemá rád a tak dále. Já vím, že to dneska není populární, ale buďte víc sluníčkový! Chápu, že každý se občas cítí špatně a má pocit, že něco nezvládne, ale tím, že si to budeme opakovat dosáhneme akorát toho, že si své proroctví naplníme.

KH1_9254_small

Svým proroctvím naproti

Minulý týden mě strašně potěšil Kája, když mi řekl, že je hezký, jak na všem vidím to pozitivní. Juj, alespoň nějaká dobrá vlastnost :D. Pozoruju ale i na sobě, že když mě někdo přesvědčuje o tom, že něco neumím a já tomu uvěřím, tak ty věci začnu automaticky dělat hůř a hůř ( jako domácí práce, žejo). Naopak když mě někdo za něco pochválí, začnu tu věc dělat ještě líp. Další příklad je moje sebevědomí, dlouho jsem si sama myslela, že jsem prostě ošklivá ( nojo, mám větší zuby, ale co už :D) a byla jsem o tom tak přesvědčená, že jsem i ostatním nakonec připadala ošklivá.

KH1_9193_small

Ne, nedávám sněhu pusu, snažím se ho odfouknout 😀

Do roviny toho, jak tato proroctví ovlivňují naše zdraví už radši vůbec nebudu zabíhat. Co vám chci ale hlavně říct : Myslete pozitivně! Přijdete si tlustí? Začněte se hýbat. Nemůžete najít práci? Je to proto, že někde na Vás čeká ta pravá pro Vás. Máte málo peněz? Zamyslete se nad tím, jak s nimi zacházíte nebo si najděte jinou práci. Přijdete si oškliví? Ne, nejste. A někdo Vás bude mít rád přesně takový, jací jste.

KH1_9217_small

Většina problémů v našem životě vyžaduje akci, čas a trpělivost. Jo, vím, ta trpělivost je oříšek, ale je o tak. A teď si pusťte Don´t worry, be happy, a všechno bude fajn! Vše začíná v hlavě!

Mějte se fajn,

Adri <3

P.S. za krásný zimní fotky může můj Kája. A další krásky najdete na jeho stránce zivefoto.cz